harwdare / software / porady / HTML 5 / CSS 3 / C++

Projekt "Quadek"

Wyjeżdżając na studia zabrałem ze sobą swój stary komputer (przez ostatnie 3 lata pracowałem na laptopie), ponieważ od zawsze byłem zwolennikiem komputerów stacjonarnych chciałem doprowadzić staruszka do stanu używalności. Cel był ambitny osiągnąć maksymalną wydajność oraz przyzwoitą kulturę pracy.

Co było?

Komputer przed modernizacją CPU: Core2Quad Q8400 @ 2,66 GHz
CPU FAN: Arctic Cooling Alphine GT 7
MOBO: Intel DG43GT
RAM: 2x 2 GB Kingston 800 MHz
GPU: Gigabyte GeForce GT240 1GB GDDR3
HDD: 500 GB Seagete Barracuda + 250 GB Seagate Barracuda + 200 GB Samsung
PSU: Modecom MC 530 Carbon
DVD: Sony CD/DVD Writer IDE + LG CD/DVD Writer + Fujitsu CD/DVD Writer SATA
WI-FI CARD: Gigabyte AirCruiser G Desktop Adapter 54 Mbps 802.11 b/g
CASE: Vobis Essensial
OS: Windows 10 PRO 64 bit

Plan działania

Na samym początku postanowiłem, że nie będę zmieniać platformy (procesor, płyta główna i pamięć RAM).
Pierwszym celem była zmiana obudowy na nową, ponieważ został uszkodzony przycisk POWER i pomimo moich prób naprawy nie byłem w stanie nic zrobić.
Następnie planowałem zmianę grafiki, jednak nie sądziłem, że uda mi się na Allegro upolować GTX 760* w bardzo dobrej cenie. Razem z wymianą grafiki szła również wymiana zasilacza, ponieważ nowa karta potrzebowała porządnego zewnętrznego zasilania, a obawiałem się, że Modecom może nie dać rady.
Kolejnym celem było kupno dysku SSD dla zwiększenia responsywności systemu operacyjnego. Następne ulepszenia w dodatkowe wentylatory czy chłodzenie wyszły spontanicznie, głównie w celu zmniejszenia temperatur oraz zwiększenia kultury pracy.
*Karta graficzna zaraz po kupnie miała okropne problemy z temperaturami, w obciążeniu temperatura rdzenia dobijała do 89 stopni. Winą była zaschnięta pasta termoprzewodząca oraz zakurzony układ chłodzenia. Po wyczyszczeniu karty i zmianie pasty temperatury spadły do 72 stopni oraz zwiększyła się kultura pracy.

Efekt końcowy

Komputer po modernizacji CPU: Core2Quad Q8400 @ 2,66 GHz
CPU FAN: Silientium PC Spartan 3 PRO HE1024
MOBO: Intel DG43GT
RAM: 2x 2 GB Kingston 800 MHz + 1 GB Kingston 667 MHz
GPU: EVGA GTX 760 2 GB GDDR5
HDD: 500 GB Seagete Barracuda
SSD: SiliconPower s55 120GB
PSU: Chieftec Force 500W
WI-FI CARD: 8level 150Mbps Wireless PCI-E LAN Card
CASE: Logic H2 + 92 Zephyr + 120 Arctic Cooling
OS: Windows 10 PRO 64 bit
Całość uzupełniają dwa monitory Samsung LS24F356FHUXEN + Sony SDM-HS75.

Podsumowanie

Wszystkie te ulepszenia, nie dały takiego efektu jakiego oczekiwałem. Karta graficzna jest ograniczana przez interfejs PCI 2.0, a dysk SSD przez interfejs SATA II. Można pokusić się o dokupienie pamięci RAM 2x2 GB żeby mieć pełne 8 GB, jednak ten zabieg jest najprościej w świecie nieopłacalny. Dosyć niskim kosztem zyskałem praktycznie dwa razy więcej na wydajności. Niestety w całym tym zestawie najsłabszym ogniwem jest właśnie procesor (którego nie mogę podrkęcić na tej płycie) oraz pamięć RAM. Kultura pracy jest znośna i nie wpływa jakoś specjalnie na komfort pracy przy komputerze.
Jest to świetna jednostka do starszych gier oraz do przeglądania internetu, niestety jak już wspomniałem niektóre komponenty są bardzo ograniczane, a procesor niestety po 8 latach od premiery nie daje już rady z zadaniami wielowątkowymi.